Cloud computing

2.0 kredītpunkti

Priekšmeta mērķis ir iepazīstināt studentus ar skaitļošanas mākoņiem un to iespējām, kā arī sniegt praktiskas iemaņas darbā ar šīm tehnoloģijām. Priekšmeta uzdevumi ir: 1. Iepazīties ar skaitļošanas mākoņu darbības principiem. 2. Aplūkot skaitļošanas mākoņu pozitīvos un negatīvos aspektus. 3. Aplūkot uzņēmumus, kas ir saistīti ar skaitļošanas mākoņiem. 4. Aplūkot lietojumprogrammu izstrādes principus skaitļošanas mākoņiem. 5. Praktiski izstrādāt lietojumprogrammu un izvietot to skaitļošanas mākonī.  

Šajā priekšmetā tiks apskatīti skaitļošanas mākoņu izmantošanas mērķi, to veidi un iespējas. Tiks izskatītas atšķirības starp lietojumprogrammām, kuras paredzēts izvietot uz viena servera vai skaitļošanas mākonī. Priekšmeta ietvaros arī tiks demonstrēti praktiski piemēri lietojumprogrammu izvietošanai dažādos skaitļošanas mākoņos, kā arī tiks aplūkotas atvērtā koda privāto skaitļošanas mākoņu iespējas.

Mākoņskaitļošana ir internetā bāzēta skaitļošana, kurā datori un citas ierīces tiek nodrošinātas ar koplietojamiem resursiem, programmatūru un informāciju pēc pieprasījuma - līdzīgi kā elektrotīklā pieslēgtās ierīces tiek nodrošinātas ar elektrību. Mākoņskaitļošanas galvenās iezīmes:

  • Pieprasījuma pašapkalpošanās serviss – lietotājs pats var piešķirt sev nepieciešamos resursus vai arī resursu izdalīšana notiek automātiski.
  • Plaša piekļuve caur tīklu – piekļuve mākoņa lietojumprogrammām no jebkuras vietas un dažāda veida klientu ierīcēm.  Klienta puses lietojumprogrammas var būt ar ļoti mazām aparatūriskām prasībām (piemēram, jebkura pārlūkprogramma).
  • Resursu pūlēšana – var atbalstīt miljoniem vienlaicīgo lietotāju (piemēram, Skype atbalsta 60 milj.). Tas nebūtu iespējams ar vienu izdalīto serveri.
  • Elastība un strauja reakcija – bez liekas piepūles un īsā laikā iespējams palielināt vai samazināt izdalītos skaitļošanas resursus. To iespējams veikt pat pilnīgo automatizēti.
  • Izmērāms serviss – klients maksā par to, ko ir patērējis. Iespējams sākt ar mazāku jaudu un palielināt vai samazināt to pēc nepieciešamības, lai nodrošinātu noteiktu servisa līmeni, samazinātu nelietderīgu resursu izmantošanu un izmaksas.

Kursa gaitā studenti teorētiski un praktiski iepazīstas ar iespējām, ko mākoņskaitļošana sniedz IT risinājumu izstrādātājiem un uzturētājiem. Tiek izstrādāta Java bāzēta foto mozaīkas ģenerēšanas lietojumprogramma, kas pakāpeniski tiek pārveidota no tradicionāla risinājuma dalītā risinājumā un izvietota mākonī. Risinājuma veiktspēja tiek paaugstināta, izmantojot rindas, slodzes līdzsvarotājus un pastāvīgās failu glabātuves. Ir ieteicamas kaut nelielas Java priekšzināšanas, tomēr, kā rāda līdzšinējā pieredze, bez tā var iztikt - galvenais ir vēlme iegūt jaunas zināšanas!

Klienta programmatūra

Java programmu izstrādei izmantojam Eclipse. Attālinātai failu menedžēšanai lietojam WinSCP, bet serverus administrējam ar Putty.

Servera programmatūra

Kā operētājsistēmu izmantojam Ubuntu 12, bet Java tīmekļa serveri - Tomcat. Servera administrēšanas atvieglošanai izmantojam Webmin.

Mākoņskaitļošanas platformas

Strādājam ar vadošajām mākoņskaitļošanas platformām - Amazon Web Services (AWS) un Windows Azure.

Pasniedzēji