Projekta realizācijas laiks:

01.11.2024
-
31.12.2026

Projekta mērķis ir divu gadu laikā sagatavot 200 studentus kiberdrošības specializācijā, kuri iegūtās zināšanas nostiprinās izejot praksi Latvijas reģionos un sniedzot atbalstu uzņēmumiem ar ierobežotiem resursiem. Projekta mērķauditorija ir studenti no mazāk nodrošinātām un kiberdrošībā mazāk pārstāvētām sabiedrības grupām, kā studenti no reģioniem un sievietes, tādejādi veicinot iespējas jauniešiem nākotnē strādāt labi atalgotā nozarē. 

Projekts ir sagatavots atbilstoši Google.org grantu konkursam, kuru īsteno ECCRI (European Cyber Conflict Research Institute) ar mērķi audzēt kiberdrošībā strādājošo resursu. 

Vairāk informācijas: https://cyberseminars.org

Projekta īstenotājs: Rīgas Tehniskā universitāte sadarbībā ar Ievu Ilvesu 

Projekta īstenošanas laiks: 2024.gada novembris - 2026.gada decembris 

Studentu apmācības. Izglītības programmas tiks organizētas divos virzienos - vadības un līderības virziens un tehniskais virziens. Projekta ietvaros tiks izstrādāti pieci jauni izvēles kursi: (1) Kiberdrošības pārvaldība, (2) Kiberdrošības izglītība, (3) Kiberdrošības incidentu pārvaldība, (4) Digitālā kriminālistika un (5) Kiberdrošības arhitektūra. Mācības tiks organizētas regulāri, sākot ar pirmo kursu 2025. gada aprīlī un turpināsies katru ceturksni (12 semināri divu gadu laikā). Papildus, projekta gaitā tiks izveidots un publicēts atklāti pieejams masveida tiešsaistes kursu (MOOC), ko varēs izmantot, lai uzlabotu studentu zināšanas un prasmes un organizāciju informētību par kiberdrošību, veicinot programmas ilgtspējību. 

Studentu piesaiste. Projektā tiks iesaistīti dažādu studiju līmeņu un formu studenti - bakalaura un maģistrantūras studenti no vadības, inženierzinātņu un izglītības studiju programmām, kā arī mūžizglītības studenti. Studentu atlase tiks balstīta uz šādiem principiem - (1) studenti no reģioniem (Rēzekne, Daugavpils, Liepāja, Cēsis), (2) studentes (sievietes) no jebkura reģiona, (3) studenti no reģioniem, kas studē Rīgā. Studentu piesaistes aktivitātes ietvers virkni komunikācijas pasākumu (piemēram, speciāla programmas tīmekļa vietne, kampaņas sociālajos medijos, kiberdrošības semināri un karjeras sarunas), tāpat tiks nodrošināta cieša sadarbība ar attiecīgo studiju programmu direktoriem, kā arī tiks īstenotas intervijas ar ieinteresētajiem studentiem. 

Reģionālo organizāciju iesaiste. Organizāciju galvenās mērķgrupas būs: (1) reģionālo pašvaldību iestādes, tostarp pašvaldību uzņēmumi (tādās jomās kā komunālie pakalpojumi, atkritumu apsaimniekošana un sabiedriskā transporta pakalpojumi), (2) bibliotēkas, (3) skolas un (4) reģionālie mediji. Lai iesaistītu organizācijas, tiks īstenoti dažādi komunikācijas pasākumi. Tie ietvers komunikācijas kampaņas un īpašus pasākumus, piemēram, kiberdrošības krīzes simulācijas, kurās piedalīsies potenciālie organizāciju vadītāji. Šiem pasākumiem būs divkāršs mērķis: izglītot organizāciju vadītājus par kiberdrošības nozīmi un mobilizēt viņu organizāciju iesaistīšanos projektā. Komunikācijas pasākumos tiks iesaistīti autoritatīvi partneri no valdības un nozares, kuriem tradicionāli uzticas, piemēram, CERT. 

Reģionālo organizāciju atbalsts. Pēc izglītības programmu pabeigšanas studenti piedalīsies divu mēnešu praksē organizācijās. Studenti gūs praktisku pieredzi, sniedzot dažādus kiberdrošības pakalpojumus, kas pielāgoti katras organizācijas vajadzībām: (1) digitālo aktīvu inventarizācija un klasifikācija (CIA), (2) kiberdrošības riska novērtējums, (3) ietekmes uz uzņēmējdarbību novērtējums (BIA), (4) kiberdrošības izpratnes apmācība darbiniekiem un vadībai, (5) incidentu pārvaldības procesa izstrāde un izmēģināšana, (6) incidentu pārvaldības rīku ieviešana, (7) digitālās kriminālistikas procesa izstrāde un izmēģināšana, (8) digitālās kriminālistikas pārvaldības rīku ieviešana, (9) kiberdrošības standarta nefunkcionālo prasību (NFR) definēšana, (10) kiberdrošības arhitektūras principu definēšana un ieviešana. Tiks izveidots standartizēts kiberdrošības brieduma novērtēšanas rīks, lai palīdzētu organizācijām novērtēt savu kiberdrošības brieduma līmeni un noteikt galvenās uzlabojamās jomas un nepieciešamos pakalpojumus. Tas palīdzēs noteikt, kāda veida studentu iesaiste ir nepieciešama. Papildus ar katru ieinteresēto organizāciju tiks veiktas individuālas intervijas.