Projekta “Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju kompetences centrs” 2016. gadā uzsāktie pētījumi

2016. gadā IT kompetences centrs projektā „Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju kompetences centrs” (līguma Nr. 1.2.1.1/16/A/007) uzsākti 18 pētījumi, no kuriem 13 pētījumi tiek īstenoti zinātniskajā virzienā “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas”, savukārt 5 pētījumi zinātniskajā virzienā “Dabīgās valodas tehnoloģijas”.

Pētījumi biznesa procesu analīzes tehnoloģijās

Pētījums Nr. 1.6 “Programmatūras adaptācijas algoritmu un moduļa izveide atbilstoši lietotāju darbību audita konteksta informācijai”

Pētījuma mērķis ir izstrādāt metodes un tehnoloģiskos risinājumus kontekstu atpazīstošai programmatūras vienību adaptācijas sistēmai, kurā sistēmas pielāgošana tiek veikta likumu formā, balstoties uz konteksta datiem. Pētniecības projektā izstrādājamā pieeja paredz, ka sistēma var tikt sadalīta dažāda līmeņa programmatūras vienībās, no kurām katra vienība var būt atkarīga no dažādiem konteksta elementiem. Programmatūras vienībām var tikt definētas konteksta atkarības un, iestājoties atbilstošai konteksta situācijai, tiek izpildīts adaptācijas likums, kas veic sistēmas pielāgojumus, balstoties uz lietotāja un situācijas kontekstu, kas iegūts galvenokārt no lietotāju darbību audita protokola.

Pētījumu īsteno SIA ZZ Dats sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti

Pētījums Nr. 1.9 “Daudzkriteriālas uzņēmuma transporta maršrutu plānošanas atbalsts”

Izmantojot optimālu maršrutu plānošanu, uzņēmumiem ir iespējams samazināt resursu patēriņu, jo iespējams samazināt kā ceļā pavadīto laiku, tā arī ceļā nobraukto kilometru skaitu. Pētījuma projekta mērķis ir izstrādāt daudzkriteālu metodoloģiju uzņēmuma transporta maršruta plānošanai un izstrādāt metodoloģijas atbalsta rīka prototipu, lai optimizētu uzņēmuma transporta maršruta plānošanu, tādejādi samazinot dabas un finanšu resursu patēriņu.

Pētījumu īsteno SIA PricewaterhouseCoopers Information Technology Services sadarbībā ar SIA PricewaterhouseCoopers un Rīgas Tehnisko universitāti

Pētījums Nr. 1.12 “Adaptīvas mākoņdatošanas platformas mērogošanas metode atbilstoši konfigurējamai parametru kopai”

Mērogojamība ir mākoņdatošanas platformu viena no būtiskākajām iezīmēm, un esošās platformas spēj adaptīvi reaģēt uz izmaiņām skaitļošanas resursu noslodzē. Tomēr esošajās mākoņdatošanas platformās adaptācija notiek, izmantojot tikai atsevišķus adaptācijas parametrus un mērķus, piemēram, tādus kā procesora noslodze un operacionālās atmiņas patēriņš. Papildus šiem parametriem ir iespējams ņemt vērā arī citus rādītājus, piemēram, risināmo uzdevumu biznesa prioritātes, vai mainīgās elektroenerģijas cenas. Risinājuma mērķis būtu izstrādāt metodi adaptīvai mākoņdatošanas platformas mērogošanai atbilstoši konfigurējamai parametru kopai.

Adaptīvas mākoņdatošanas platformas mērogošanas metodes atbilstoši konfigurējamai parametru kopai izstrādes pētījums paredz radīt šādu metodi un izveidot vairākus tās pielietojumu modeļus.

Pētījumu īsteno SIA Komerccentrs DATI grupa sadarbībā ar Rīgas Tehniskā Universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāti

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds  Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.1. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros.

Galerija