Projekta realizācijas laiks:

01.10.2024
-
31.01.2026

Tehnoloģiju attīstība ir ietekmējusi arī tādas tradicionālās nozares kā jūrniecība un kuģniecība. Digitālajām sakaru, navigācijas un OT/IT sistēmas ir kuģniecības nozares balsts. Jūras transporta ķēdes, sertifikācija, ostu formalitātes un kuģu darbība ir jāpielāgo jaunākajiem kuģniecībā pieejamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem. No 2024. gada 1. janvāra pasaules ostās ir obligāti jāievieš vienots datu apmaiņas logs, kas ir nozīmīgs solis kuģniecības digitalizācijas paātrināšanā. Latvija ir nozīmīgs spēlētājs loģistikas un citu pakalpojumu jomā, kas tiek īstenoti, izmantojot trīs lielākās un septiņas mazākas ostas, lai apmierinātu vietējo un starptautisko uzņēmumu vajadzības. Tādējādi jūrniecības digitalizācija ir arī ieinteresēto personu dienaskārtībā valsts mērogā.

Tehnoloģiju attīstība un plašāka to izmantošana jūrniecībā sniedz ne tikai ieguvumus, bet arī rada zināmus riskus, kas saistīti ar kibernegadījumiem. Arī ģeopolitiskās problēmas ietekmē jūrniecības darbību drošību, tās var izmantot kibernoziedznieki vai pretinieki. Kiberdrošība ir būtisks aspekts digitālajām sistēmām vai platformām, ko var izmantot jūrniecībā, lai nodrošinātu drošu autentifikāciju, integritāti un konfidencialitāti digitālās informācijas apmaiņā, izmantojot jūrniecības digitālos pakalpojumus.

Šī projekta mērķis ir piedāvāt jūras ekosistēmas kiberdrošības noturības zināšanu modeli, lai uzlabotu cilvēku veiktspēju kiberdrošības krīzes situācijās, ņemot vērā organizācijas, cilvēku, programmatūras, aparatūras/mākoņa un komunikācijas elementu riska līmeņus, kas ir vispiemērotākie jūrniecības jomā.

Projekta ietvaros tiks izstrādāts kiberdrošības zināšanu modelis, definēta tipiska kibernoziegumu ķēde ostām un saskaņots ar vairāku valstu scenārijiem un pieredzi, veicinot jūras ostu infrastruktūru uzlabošanu. Turklāt projekts papildinās kiberdrošības rokasgrāmatas ostās izmantotajām būtiskajām infrastruktūrām, pievienojot pētījumos balstītus elementus, lai novērtētu risku, mazinātu kiberdrošības pārkāpumus un saistītu tos ar kritiskiem ostas notikumiem.

Projekta komandas sastāvā ir pētnieki no RTU Informācijas tehnoloģiju institūta, no RTU Latvijas Jūras akadēmijas un VU Kiberdrošības laboratorijas pētnieki no Matemātikas un informātikas fakultātes Datorzinātnes institūta, tādējādi stiprinot sadarbību ar starptautiskām pētnieku grupām. RTU un VU ir veiksmīga iepriekšējās sadarbības pieredze projektā ADVANCES, ko finansēja EEA mehānisms Baltijas pētniecības programmas ietvaros.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansēta projekta Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/003 “Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešana Rīgas Tehniskajā universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Latvijas Jūras akadēmijā un Liepājas Jūrniecības koledžā virzībai uz izcilību augstākajā izglītībā, zinātnē un inovācijās” ietvaros.