Projekta realizācijas laiks:

11.01.2023
-
30.11.2024

Projekta mērķis: ir izveidot nacionāla līmeņa pētniecisko platformu biomedicīnā, kas vērsta uz sabiedrības veselības izaicinājumu risināšanu RIS3 specializācijas jomā “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas.

Projekta virsmērķis ir attīstīt valsts biomedicīnas pētniecības platformu, lai risinātu sabiedrības veselības problēmas RIS3 jomā “ Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” saskaņā ar Valsts pētījumu programmas uzdevumu. Lai sasniegtu Projekta mērķi, tiks veiktas šādas darbības: 1. Jaunu produktu, tehnoloģiju un metožu izstrāde, īstenojot pētnieciskos pilotprojektus; 2. Zinātnisko rezultātu uzlabošana, jo īpaši palielinot daudznozaru un starpiestāžu zinātnisko publikāciju skaitu; 3. Cilvēkresursu pētniecības kapitāla attīstīšana; 4. Zināšanu bāzes pilnveidošana, lai veicinātu sadarbību ar rūpniecību, tostarp slimnīcām, kā arī pieteiktu jaunus nacionāla un starptautiska līmeņa pētnieciskos projektus un iesaistītos starptautiskos pētniecības konsorcijos.

Vadības informācijas tehnoloģijas katedra ir iesaistīta WP8 īstenošanā. Darba pakotnes mērķis ir izveidot standartizētu IT rīku PRS aprēķināšanai, kas piemērots integrācijai veselības aprūpes sistēmā un pielāgoties konkrētām iedzīvotāju struktūrām. Tiks sasniegti mērķi: (1) Izmantot Latvijas iedzīvotāju genoma datubāzes (LGDB) datus, lai izstrādātu pielāgotu, populācijai specifisku PRS galvenajām hroniskām slimībām. Izvelkot jau esošos genoma datus un veicot papildus genotipu noteikšanu, nodrošināsim sekojošu genotipu skaitu: 3000 kontroles, 2000 2. tipa cukura diabēts (T2D); 800 holesterīna/CHD; 500 krūts, 500 kuņģa un 500 prostatas vēzi. Mēs arī izveidosim Latvijas genoma variācijas atsauci no >2000 pieejamām veselām genoma sekvencēm, lai uzlabotu imputāciju. (2) Izveidot funkcionālu un ilgtspējīgu genomikas platformu, tostarp PRS kalkulatoru, klīnisko un fenotipisko datu integrāciju un vizualizācijas rīku daudzfaktoru slimībām. Izstrādātais sistēmas prototips tiks validēts attiecīgajā testēšanas vidē, iekļaujot arī neatkarīgas datu kopas no radniecīgām populācijām izmantošanai veselības aprūpes speciālistiem un atbilst TRL6 līmenim. (3) Izstrādāt ieteikumus un izvērtēt to pielietojamību slimību skrīninga un personalizētas terapijas risinājumiem (atkarībā no slimības specifikas), pamatojoties uz PRS atlases stratifikāciju valsts veselības aprūpes sistēmas ietvaros.

Aktivitātes tiek realizētas kopā ar kolēģiem no BMC, LU, RSU.

Projektā piedalās