2024. gadā Informācijas tehnoloģijas institūts ir uzsācis līdzdalību jaunā starptautiskā projektā HyWay “Daudzpakāpju raksturojums un simulācija ūdeņraža trausluma novērtēšanai: atvērtas zināšanu platformas izstrāde, lai veicinātu spēju integrāciju”, projekta konsorcijā iesaistoties 18 zinātniskajām institūcijām un uzņēmumiem no Somijas, Norvēģijas, Vācijas, Latvijas, Spānijas, Beļģijas, Francijas, Ukrainas, Itālijas un Kipras. 

Projekta uzsākšanas pasākums notika 6.-7. februārī Espoo, Somijā. Plānotais projekta ilgums ir 48 mēneši,  kopējais budžets – 6 947 437,50 EUR.

 

HyWay projekta mērķis ir izstrādāt daudzpusīgus un efektīvus  materiālu modelēšanas un raksturošanas komplektus (pakotnes). Šīs pakotnes tiks  izstrādātas, lai novērtētu mijiedarbību starp ūdeņradi un moderniem metāliskiem materiāliem ūdeņraža uzglabāšanas un transportēšanas infrastruktūras ekspluatācijas apstākļos un demonstrētu to spējas ūdeņraža uzglabāšanā un transportēšanā. Veicināt ūdeņraža tehnoloģiju izpēti un izmantošanu ir būtiski, lai sasniegtu ES oglekļa neitralitātes mērķus. Lai nozares varētu precīzāk izstrādāt un izmantot ar ūdeņraža tehnoloģijām saistītos modernos materiālus, ir nepieciešams izveidot efektīvus šo materiālu novertēšanas kritērijus. Un, tā kā ūdeņradis tiek uzglabāts un transportēts vairākos veidos, ir jānodrošina iespējas novērtēt ūdeņraža un citu materiālu mijiedarbību dažādos apstākļos.

 

HyWay komplekti satur trīs galvenos moduļus:  

  • Fizikālais modulis, kas uzlabos eksperimentālās iespējas, lai atklātu ūdeņraža un materiāla mijiedarbību, apkopojot raksturojošas metodoloģijas.  

  • Virtuālās pasaules modulis piedāvā daudzmērogu un multifizikas materiālu modelēšanas sistēmu, kas atklāj, kā ūdeņradis maina materiālu īpašības dažādos ekspluatācijas apstākļos. 

  • Datu un zināšanu pārvaldības platforma, kas tiks izveidota, lai veicinātu datu apmaiņu un apvienotu materiālu pētniecības disciplīnas.  

HyWay nodrošinās produktīvu ūdeņraža infrastruktūras izbūvē nepieciešamo investīciju sadali, kā arī stiprinās Eiropas spēju attīstīt zaļo kursu, izmantojot modernas tehnoloģijas, vienlaikus nodrošinot atklātu stratēģisko autonomiju, atbalstot ES enerģijas struktūras pielāgošanu ūdeņraža infrastruktūrai.

 

HyWay projektam būs pozitīva ietekme uz zinātni, it īpaši  ūdeņraža tehnoloģiju pētniecībā. HyWay stiprinās pētniecības, attīstības un inovāciju iniciatīvas starp akadēmisko vidi un rūpniecību, lai ilgtermiņā izstrādātu augstas veiktspējas metāliskus materiālus ūdeņraža tehnoloģiju jomā. Vidējā termiņā tiks uzlabota  ūdeņraža uzglabāšanas un transportēšanas komponentu drošība, izvairoties no ūdeņraža piegādes pārtraukumiem. Šie ieguvumi būtiski palīdzēs ES palielināt ūdeņraža īpatsvaru enerģijas ieguvē un atbalstīs oglekļa neitralitāti nākotnē.