Studijas informācijas tehnoloģijas (IT) nozarē katru gadu uzsāk vairāk par 900 studentiem, tomēr studijas sekmīgi pabeidz un bakalaura grādu iegūst apmēram 400 studējošo. Latvijas mērķis ir vienlaicīgi palielināt gan IT jomas absolventu skaitu, gan samazināt atbirumu. Vadošās pasaules universitātes ASV sekmīgi absolvē pat vairāk par 90% studējošo, tomēr tas tiek panākts iestāšanās procesā atlasot tikai pašus labākos kandidātus, akceptējot mazāk par 10% no visiem pieteikumiem.
Latvijas būtiski ir nodrošināt augstākās izglītības pieejamību, kas neļauj izvirzīt tik striktas prasības topošajiem studentiem. Latvijā tikai atsevišķos gadījumos ir noteikts uzņemšanas zemākais slieksnis valsts vienotajā eksāmenā matemātikā, ja students vēlas studēt par valsts budžeta līdzekļiem. Analīze liecina, ka pastāv tieša saikne starp studentu sekmēm centralizētajā eksāmenā un varbūtību sekmīgi iegūt kāroto diplomu, un nākotnē ir paredzēts uzņemšanas slieksni paaugstināt, lai mazinātu studējošo atbirumu un motivētu skolniekus pievērst lielāku vērību savu zināšanu līmenim un sekmībai.
Ņemot vēra augsto pieprasījumu, arī industrijai ir ļoti nozīmīgi saņemt pēc iespējas vairāk jauno IT speciālus ar augstu profesionālo kvalifikāciju, ko apliecina arī sekmīgi iegūta augstākā izglītība.
Tāpēc Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas sagatavo lielāko IT speciālistu skaitu Latvijā, un “Accenture Baltics”, kas ir lielākais IT uzņēmums Latvijā ar vairāk par 2200 darbiniekiem Latvijā un Lietuvā, kopīgi meklē risinājumus absolventu skaitu palielināšanai un atbiruma samazināšanai. 2023. gada 28. septembrī. RTU un “Accenture Baltics” organizēja kopīgu domnīcu par iespējamajiem pasākumiem, īpašu vērību pievēršot noslēgumu darbu izstrādei. Noslēguma darba, piemēram, bakalaura darba izstrāde ir apjomīgākais projekts, kuru studenti īsteno studiju laikā. Tas atspoguļo un padziļina studiju laikā apgūtās prasmes un iemaņas. Tomēr daļai studentu noslēguma darbs ir arī grūti pārvarams šķērslis sekmīgai studiju pabeigšanai. Domnīcas mērķis bija ģenerēt idejas, kā veicināt sekmīgu noslēguma darbu sagatavošanu, arī ņemot vērā, ka daudzi studējošie jau ir uzsākuši darba gaitas. Priekšlikumus grupās kopīgi apsprieda universitātes un uzņēmuma pārstāvji, atspoguļot gan universitātes, gan industrijas redzējumu.
Darba procesā izkristalizējās vairāki priekšlikumi. Bakalaura darba izstrāde ir labāk jāsasaista ar kopīgo studiju procesu, kurā pētījums pakāpeniskie tiek aizsākts tematiski radniecisku studiju kursu apgūšanas laikā. Tas ļautu studējošajiem savlaicīgi un pilnvērtīgi iedziļināties pētījuma tematikā arī saistībā ar aktuālajām industrijas tendencēm un turpmāko profesionālo karjeru. Bakalaura darbs vainagotu, tai skaitā industrijas sponsorētu, studiju moduļu apgūšanu. Liela vērība jāpievērš studentu savstarpējai sadarbībai un mentoru iesaistei darba sagatavošanā, ieskaitot rakstīšanas vakaru organizēšanu. Īpaši tiek uzsvērta sadarbība ar industriju, nezaudējot pētījuma akadēmisko garu. Nākotnē ir jādomā par inovatīvām noslēguma darbu formām. Atvērtās zinātnes kontekstā studenti tiek aicināti publicēt sava darba pirmkodu un datus. Nākotnē to varētu papildināt citi produktizācijas un darba rezultātu prezentācijas veidi, lai radītais darbs nepaliktu “tikai plauktā”. Domnīcā tika minētas arī idejas par jēgpilnu dabīgās valodas ģenerēšanas rīku izmantošanu un noslēguma darbiem studējošo izstrādātās programmatūras apkopojuma veidā.
Photo by Aaron Burden on Unsplash